Πως ψήφισαν τα Λαγυνά στις Εθνικές εκλογές της 7ης Ιουλίου


Εγγεγραμμένοι                 2.587

Ψήφισαν                           1.752     67,72%

Έγκυρα                              1.730     98,74%

Άκυρα                                12           0,68%

Λευκά                                10           0,57%

Αποχή                              835         32,28%

 

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ                                                                   ΠΟΣΟΣΤΟ            ΨΗΦΟΙ

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                          52,02%                  900

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ              17,11%                  296

ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ – ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ                            6,99%                    121

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ             6,71%                    116

ΜέΡΑ25                                                                           4,28%                    74

Κίνημα Αλλαγής  ( ΠΑΣΟΚ )                                         3,47%                    60

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ                        3,01%                    52

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ                                                      2,49%                    43

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ                                                   1,73%                    30

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ – ΘΑΝΟΣ ΤΖΗΜΕΡΟΣ                 1,04%                    18

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ                                                0,29%                    5

ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ                                                            0,29%                    5

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.                                                                  0,17%                    3

Ε.ΠΑ.Μ – Α.Κ.Κ.ΕΛ                                                         0,17%                    3

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (μ-λ)              0,12%                    2

Ο.Κ.Δ.Ε.                                                                          0,06%                    1

ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ                                                        0,06%                    1

 

Οι σταυροί των υποψηφίων βουλευτών στα πρώτα κόμματα έχει ως εξής :

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

  1. ΚΟΥΡΤΙΔΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΒΙΒΗ) του Κωνσταντίνου 345
  2. ΚΑΡΑΟΓΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του Γεωργίου 340
  3. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Θεοδώρου 285
  4. ΠΑΠΑΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ (ΦΑΝΗΣ) του Αστερίου 218
  5. ΒΑΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Χρυσόστομου 200
  6. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ του Ιωάννη 192
  7. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΑΝΑΤΟΛΗ του Πέτρου 61
  8. ΣΗΜΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΡΗΝΗ (ΕΡΡΙΚΑ) του Ηλία 57
  9. ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ιωάννη 53
  10. ΑΝΑΤΟΛΙΤΗ-ΠΛΑΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Γεωργίου 32
  11. ΖΙΟΥΤΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Γεωργίου 22
  12. ΦΩΤΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Νικολάου 11

 

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

  1. ΦΑΜΕΛΛΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ του Πέτρου 94
  2. ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Γεωργίου 64
  3. ΜΑΡΔΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Χρυσοβέργη 51
  4. ΑΓΟΡΑΣΤΟΥΔΗ ΕΥΓΕΝΙΑ του Αντωνίου 40
  5. ΑΥΓΕΡΗ ΘΕΟΔΩΡΑ (ΔΩΡΑ) του Πέτρου 40
  6. ΠΑΝΑΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Βασιλείου 32
  7. ΓΑΪΤΑΡΤΖΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του Δημητρίου 22
  8. ΤΣΟΛΠΑ ΣΟΦΙΑ του Δημητρίου 22
  9. ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ ΟΛΓΑ του Ιωάννη 21
  10. ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Ιωάννη 16
  11. ΤΣΑΪΡΕΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Θεόφιλου 13
  12. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ του Εμμανουήλ 10

 

ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ – ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

  1. ΓΡΑΙΚΟΣ ΦΩΤΙΟΣ του Ευστρατίου 46
  2. ΘΕΟΧΑΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ του Κυριάκου 18
  3. ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Γεωργίου 17
  4. ΤΣΟΥΓΚΑΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ του Αστερίου 14
  5. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ του Αριστείδη 10
  6. ΚΙΟΣΣΕ ΠΗΝΕΛΟΠΗ (ΠΕΝΝΥ) του Αθανασίου 10
  7. ΠΕΤΡΟΥΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Άγγελου 9
  8. ΨΑΘΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ του Ιωάννη 7
  9. ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ ΜΑΡΙΑ του Χρήστου 6
  10. ΣΠΥΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Κωνσταντίνου 6
  11. ΛΙΟΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Κωνσταντίνου 2
  12. ΣΩΛΗΝΑΡΑ ΟΛΓΑ του Νικολάου 2

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

  1. ΧΗΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Αχιλλέως 25
  2. ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ηλία 24
  3. ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Σπύρου 19
  4. ΜΕΛΕΚΙΔΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ του Ιωάννη 18
  5. ΜΗΤΤΑΣ ΗΛΙΑΣ του Αλεξάνδρου 15
  6. ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του Αθανασίου 11
  7. ΜΠΑΣΛΗ ΜΑΡΙΑ του Αποστόλου 10
  8. ΝΕΓΡΕΠΟΝΤΗ ΑΝΝΑ του Αντωνίου 10
  9. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Χαραλάμπους 10
  10. ΤΣΕΝΕΚΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του Ιωάννη 8
  11. ΠΟΪΚΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Ευαγγέλου 7
  12. 12. ΡΕΚΑΛΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ του Ιωάννη 5

 

ΜέΡΑ25

  1. ΜΗΤΣΙΟΥ ΕΙΡΗΝΗ του Χρήστου 15
  2. ΦΕΡΡΑΙΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Παναγιώτη 14
  3. ΣΑΧΤΑΡΙΔΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ του Αλεξάνδρου 13
  4. ΑΔΑΜΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ του Στεργίου 12
  5. ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ του Δημητρίου 11
  6. ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ του Δημητρίου 6
  7. ΓΚΙΒΙΖΙΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου 5
  8. ΜΕΡΙΑΝΟΣ ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ του Ιωάννη 5
  9. ΡΕΤΖΕΠΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ του Αστερίου 2
  10. 10. ΓΚΙΟΥΛΑΜΕΤΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ του Νικόλα 1

 

Κίνημα Αλλαγής  ( ΠΑΣΟΚ )

  1. ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ιωάννη 20
  2. ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Πέτρου 15
  3. ΖΑΚΑΛΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Μιχαήλ 8
  4. ΚΙΛΑΖΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ του Νικολάου 8
  5. ΜΠΑΤΣΙΟΛΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Κωνσταντίνου 8
  6. ΚΟΚΟΓΙΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΤΑΣΟΣ) του Στεφάνου 7
  7. ΦΕΣΤΕΡΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Στέφανου 7
  8. ΚΥΡΙΑΚΑΚΗ-ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ του Κυριαζή 6
  9. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΙΚΤΩΡΙΑ (ΒΙΚΥ) του Ιωάννη 6
  10. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Νικολάου 5
  11. ΧΟΥΛΙΑ ΕΛΕΝΗ του Σπύρου 4
  12. ΤΣΙΠΤΣΕ-ΓΚΑΡΟΥ ΟΛΓΑ του Νικολάου 3

 

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

  1. ΜΠΑΡΑΚΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ του Αντωνίου 16
  2. ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ του Δημητρίου 10
  3. ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του Γεωργίου 8
  4. ΧΟΡΟΖΙΔΗ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ του Ιωάννη 8
  5. ΑΦΕΝΤΟΥΛΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ του Ιωάννη 6
  6. ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΥ ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ του Δημητρίου 6
  7. ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΚΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ-ΜΑΡΙΝΑ του Δημητρίου 4
  8. ΒΑΡΔΑΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Δημητρίου 3
  9. ΙΝΤΖΕΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ιωάννη 3
  10. ΜΑΥΡΙΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΗΣΙΛΑΟΣ του Βασιλείου 3
  11. ΜΙΧΑΗΛ ΜΙΧΑΗΛ του Χρήστου 1
  12. 12. ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ του Εμμανουήλ 1